produkty

Olej słonecznikowy surowy

Otrzymywany jest podczas procesu tłoczenia nasion słonecznika. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz jako dodatek do pasz. Jest podstawowym składnikiem w produkcji rafinowanego oleju słonecznikowego. Olej słonecznikowy wykorzystywany przy produkcji Biodiesel'a w postaci estrów metylowych oleju słonecznikowego (ang. SME - sunflower methyl ester). Olej słonecznikowy jest to olej roślinny uzyskiwany poprzez tłoczenie na zimno z pestek rośliny oleistej - słonecznika zwyczajnego (łac. Helianthu annuus). Technologię tą opatentowano 1716 r.

Skład.
Typowy olej słonecznikowy składa się głównie z kwasu linolowego w formie trójglicerydów. Najważniejsze kwasy tłuszczowe wchodzące w skład oleju:
Kwas palmitynowy: 4 - 9%,
Kwas stearynowy: 1 - 7%,
Kwas oleinowy: 14 - 40%,
Kwas linolowy: 48 - 74%.
Olej słonecznikowy zawiera również lecytynę, tokoferole, karotenoidy i woski. Ze względu na wysoką zawartość kwasu linolowego typowy olej słonecznikowy nazywany jest olejem linolowym. Rozwój technologi pozwolił stworzyć stworzyć odmiany słonecznika, z których uzyskiwany jest olej o składzie znacznie odbiegającym od typowego oleju słonecznikowego. Pierwszy z nich to wysokooleinowy olej słonecznikowy (ang. high oleic sunflower oil), w którym zawartość kwasu oleinowego sięga 82% czyli więcej niż w oleju rzepakowym. W Hiszpanii opracowano odmianę słonecznika, z której uzyskuje się tzw. wysokostearynowy olej słonecznikowy charakteryzujący się wyższą trwałością w porównaniu z typowym olejem.