produkty

Olej sojowy surowy

Rodzaj oleju roślinnego wytwarzany przez tłoczenie ziaren soi zwyczajnej. Zawiera dużą ilość flawonoidów, lecytyny, steroliny i witaminy E. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym (zawiera spore ilości kwasu linolowego, który przywraca skórze poziom właściwego nawilżenia[potrzebne źródło]), chemicznym (do produkcji lakierów i farb) oraz jako biopaliwo. Olej sojowy - powstaje na skutek tłoczenia ziaren soi zwyczajnej. Zawiera dość dużą ilość flawonoidów, lecytyny, steroliny i witaminy E.
Duże uprawy soi znajdziemy w Ameryce Środkowej i Północnej oraz Azji Wschodniej.
Sama soja nie jest wyjątkowo zasobna w tłuszcz. Pozyskiwany z niej olej stanowi niejako produkt uboczny upraw paszy treściwej dla bydła. Olej sojowy uzyskuje się wyłącznie na drodze ekstrakcji i rafinacji. Jest to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (do 62%) i kwasu linolowego (do 52%).

Mechaniczne tłoczenie oleju z ziaren sojowych za pomocą pras hydraulicznych ze względu na wysokie koszty tego procesu jest stosowane tylko sporadycznie. Obecnie olej sojowy produkowany jest przez tzw. ekstrakcję chemiczną przy użyciu rozpuszczalników.

W pierwszym etapie ziarno jest suszone, czyszczone i pozbawione skorupek. Usuniecie skorupek i zanieczyszczeń jest niezwykle ważne ponieważ pochłaniają one olej zmniejszając w istotny sposób wydajność całego procesu. Następnie soja jest podgrzewana do temperatury 75 st. C co powoduję koagulację zawartego w ziarnach białka ułatwiając w ten sposób wydobycia oleju.
Tak przygotowane ziarna soi cięte są na płatki, które umieszczone w ekstraktorze mieszana są z rozpuszczalnikiem - heksanem. Masa sojowa po wyodrębnieniu roztworu heksanu i oleju zawiera tylko ok. 1% tłuszczy. Wykorzystywana jest jako wysokobiałkowa pasza dla zwierząt. poprzez odparowanie heksanu w parownikach surowy olej oddzielany jest od rozpuszczalnika, który po skropleniu może być ponownie używany.
Surowy olej sojowy zawiera nadal wiele nierozpuszczalnych i rozpuszczalnych w oleju zanieczyszczeń. Nierozpuszczalne zanieczyszczenia usuwa poprzez filtrację.
W zależności od przeznaczenia surowy olej sojowy po przefiltrowaniu poddaje się różnym procesom, w tym odśluzowaniu (degumming), rafinacji, wybielaniu i opcjonalnie uwodornieniu.

Skład chemiczny
Kwas palmitynowy, C15H31COOH, C16:0 5 - 10%
Kwas stearynowy, C17H35COOH, C18:0 2 - 5,5%
Kwa oleinowy, C17H33COOH, C18:1 17 - 30%
Kwas linolowy, C17H31COOH, C18:2 50 - 60%
Kwas linolenowy, C17H33COOH, C18:3 4,5 - 11%